- Unngå hørselsskader - bruk propper

Sist oppdatert 23.4.2010 av Tor Slette Johansen

Audiograf Tom Rune Kolnes

Det kommer en boom med unge mennesker som har pådratt seg tinnitus eller nedsatt hørsel som følge av høy musikk. Gode propper vil forhindre at det blir enda flere.

Audiograf Tom Rune Kolnes (bildet) i Phonak Norge er bekymret over manglende bruk av gode propper.

- Vi har allerede sett tendensen; stadig flere unge mennesker får problemer med hørselen tidligere enn det ellers ville vært naturlig.

Kolnes er ikke i tvil om at mp3-spillere og iPod’er har mye av skylden for at stadig flere unge mennesker pådrar seg hørselsskader. Men heller ikke høy musikk på konserter slipper unna audiografens kritikk.

Dirrer i kroppen
- Jeg har selv vært på konserter hvor volumet langt overstiger grensen for hva et øre kan tåle uten å ta skade. Musikken er ofte så høy at det dirrer i kroppen. Det er en forferdelig følelse, og mange vil garantert få hørselsskader hvis de ikke beskytter seg med gode propper.

- Hvorfor så høy musikk?

- Musikerne vil ha høy lyd for å få frem nyansene i musikken. Men selv blir de stadig flinkere til å beskytte seg selv. Senest i fjor hadde vi besøk av Dum Dum Boys som ville ha spesialtilpassede propper, sier Kolnes.

Mange tiltak
Musikkbransjen ønsker selv lavere lydnivå på konserter, men inntil så skjer anbefaler den å bruke ørepropper. Blant annet Norsk Rockforbund er aktive på dette området, både  på vegne av segne medlemmer, publikums og arbeidstakere. Aksjonen ”plug in – turn on” er et av virkemidlene, hvor det heter: Ta vare på hørselen din. Ørene skal gi deg musikkglede hele livet.

Også EU-kommisjonen er bekymret overdet farlige lydnivået, og ønsker å innføre maksvolum på musikkavspillere. Kommisjonen advarte i fjor mot at ti millioner europeere kan være i faresonen for å pådra seg hørselsskader etter bruk av mp3-spillere. De europeiske standardiseringsorganene har fått mandat til å se på hvordan dette kan gjennomføres i praksis.


Tillitsvalgtssider

Fordeler og ulemper med de ulike proppetypene


Skumpropper
Pris: Fra 29,90

Fordeler:
Demper litt av lyden
Kan unngå hørselsskader
Billige (mange steder gratis)
Lett å få tak i
Slipper rensing
Bedre enn ingenting

Ulemper:
Sitter sjelden godt – lett å miste
Demper ikke godt nok
Demper all lyd like mye
Kastes etter bruk (engangs)

Musikkpropper
Pris: Fra ca. 250,-

Fordeler:
Demper støy – slipper gjennom musikken
Utskiftbare filtre i ulike dempningsgrader
Billig ”forsikring”
Ikke lett å miste (mange med snor)

Ulemper:
Ikke formstøpt
Stikker litt langt ut av øret
Må renses ofte ved hyppig bruk
Ikke like tilgjengelig som skumpropper



Formstøpte propper (custom):
Pris: Fra 1100 til mange tusen

Fordeler:
Formstøpt
Sitter godt – ikke lett å miste
Mange ulike filtre
Best lydkvalitet
Mange farger

Ulemper:
Koster mer enn andre propper
Dyrt ekstrautstyr
Må renses ofte
Krever mye trening

Vurdert av audiograf Tom Rune Kolnes

Andre proppetyper

* Badepropper som er laget i et lettere silikonmateriale som flyter på vannet.
* Propper til kommunikasjon og samband stiller store krav til forsegling av øregangen, særlig støyende omgivelser. Brukes av vaktselskaper, utrykningspersonell og jegere.
* Kombinasjonspropper har flere muligheter i én og samme ørepropp – samband, dB-filter, full blokkering av øregangen.
* Jaktpropper er vanntette og muliggjør trådløs forbindelse med jaktradio.

Kilde: Lilleby Audio