Helseministeren åpner Verdenskongressen
Sist oppdatert 24.1.2012 av Trym Helbostad
Helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (bildet) åpner Verdenskongressen som arrangeres i Bergen i slutten av juni.
Verdenskongressen IFHOH 2012 arrangeres i Grieghallen i Bergen 26. til 28. juni, i dagene før vertskapsorganisasjonen HLF arrangerer sitt eget landsmøte.
Helseministeren åpner en internasjonal kongress som kan by på et svært rikholdig og variert program som spinner rundt temaet livskvalitet for hørselshemmede.
Se fullstendig, oppdatert program på nettsidene til kongressen
Det vil være to plenumssesjoner og seks parallellsesjoner hver dag med temaer fra alle livsfaser; skole, jobb, fritid, kulturliv og pensjonisttilværelse. Det vil også være foredrag om lovgivning og hvordan den påvirker tilgjengeligheten for hørselshemmede i vårt samfunn.
De mer enn 50 foredragsholderne holder et svært høyt nivå, og kommer fra hele verden. De er alle dyktige fagpersoner på sine respektive områder innen behandling, forskning, opplæring, hørselstekniske hjelpemidler og høreapparater.
- Problemet blir bare å velge hvilken sesjon man vil følge fordi alt er så interessant, sier Lillian Vicanek, som har vært sentral i planleggingen av kongressen.
Viktig møteplass
- For alle som skal delta på HLFs landsmøte som begynner dagen etter at kongressen er slutt, vil dette være en fin anledning til å møte hørselshemmede og fagpersoner fra hele verden og få en flott inspirasjon for det videre arbeidet med hørselssaken. Jeg håper de fylkes- og lokallag som har anledning til det vil sponse sine tillitsvalgte, slik at de kan bringe all denne informasjonen videre ut til våre medlemmer på lokalplanet, sier Vicanek.
Kongresspråket er engelsk, og forelesninger foregår naturlig nok på engelsk. Alle forelesningene blir skrivetolket til engelsk. Sesjonene som foregår i plenum blir i tillegg skrivetolket til norsk.