Kjære dere!
Et forsinket månedsbrev for september
Jeg har vært på Briskeby nå i september, har deltatt på et pilotprosjekt som begynte i oktober 2008, om mestring av tinnitus. Briskeby kompetansesenter er for meg blitt et resurssenter som har fått en helt spesiell betydning. Den kompetansen de innehar der, har kommet ikke bare meg, men mange hørselshemma og tinnitusrammede til gode. Generalsekretæren i HLF, Geir Lippestad, sier: Det er verdens beste skole for hørselshemmede, det tror jeg på. Det å ha en skole som er spesielt tilrettelagt for hørselshemmede er helt nødvendig i dagen samfunn. Det er helt klart skoler og lærere som tilrettelegger godt for hørselshemmede elever, og gjør en god jobb sammen med fagfolk på hørsel, slik at det blir et godt læremiljø for eleven.
Jeg har fått tilbakemelding fra deltagere etter ”Behold jobben-kurs” som også er en del av Briskebys kursopplegg, det er mange hørselshemmede i yrkesaktiv alder som sliter. Pilotprosjekt Mèniére er i gang nå.
Landsmøtet HLF 2009 vedtok å satse på Briskeby,, og å bygge ut Briskeby til å bli et moderne skole- og kompetansesenter. I en felles satsing og et felles løft i organisasjonen HLF, står vi sammen om å ”eie” Briskeby skole og kompetansesenter.
5.-6. september hadde vi kurs i Sogn og Fjordane for de lokallaga som ønsker å lage sine egne hjemmesider. Informasjonsrådgiver Trym Helbostad var foreleser for nye nettredaktører i lokallaga. På sikt håper vi i HLF Sogn og Fjordane at lokallaga også har nettsider. Det blir mer og mer viktig med nettsider, for å få ut informasjon til medlemmene våre. Fylkeslagets heimeside får mye ”gode ord” fra de som besøker den. Hjemmesiden til HLF og til fylkeslagene er en informasjonskanal ut til medlemmene og til de som søker informasjon om hørsel.
Jeg tror ikke bare det er ungdom som er på Internett, selv har jeg fått flere forespørsler om å være med i nettgrupper. Vi kommer ikke utenom Internett og hjemmesider lenger.
Lykke til med jobbingen med hjemmesidene dere som var på kurset, jeg gleder meg til å se innom dere.
Rogaland planlegger nå samme heimesidekurset for lokallaga sine.
HLF Vest regionssamling 25.-27. september 2009
Synliggjøring av Hørselsaka i Region Vest.
Anders Hegre, Avdelingen for samfunnskontakt i HLF, og Magne Sandvik, sentralstyremedlem, var forelesere på samlingen.
Nye vedtekter
§ 6 Regionalt samarbeid
Fylkeslagene deles inn i regioner slik:
1. Region Nord:
Finnmark, Troms, Nordland.
2.
Region Midt-Norge:
Nord-Trøndelag, Sør-Trøndelag, Møre og Romsdal.
3.
Region Vest:
Sogn og Fjordane, Hordaland, Rogaland.
4.
Region Sør:
Aust-Agder, Vest-Agder, Telemark, Vestfold, Buskerud.
5.
Region Øst:
Østfold, Oslo, Akershus, Oppland, Hedmark.
Regionene er samarbeidsorgan med hovedvekt på områdene interessepolitikk og opplæring. To eller flere fylkeslag og regioner kan samarbeide i aktuelle saker.
Ansvaret for det regionale samarbeidet er et fellesanliggende for fylkeslagene.
Fylkeslagenes og lokallagenes ledere innkalles til regionalt ledermøte en gang i løpet av landsmøteperioden.
Nye vedtekter vedtatt på Landsmøtet sier at vi kan ha et regionsamarbeid, ikke at vi skal ha et regionsamarbeid.
HLF Vest kom først i gang med regionsamarbeid, og fylkeslederne jobbet godt sammen. HLF Region Vest dannet på mange måter en mal for regionsarbeidet i HLF. HLF Vest utarbeidet vedtekter for regionsamarbeidet i HLF Vest. Vedtektene frå Vest var til godkjenning i sentralstyret
.
Styresamlingen HLF Vest besluttet på samlingen i Bergen 25-27.09 å fortsette samarbeidet om interessepolitikk der hvor det er naturlig å samarbeide. Vi fortsetter også å samarbeide om kurs det er naturlig å holde regionalt. Vi hadde en god samling, jeg har stor tro på at regionsarbeidet skal gi resultater i de tre fylkeslaga, Rogaland, Hordaland, Sogn og Fjordane.
Samarbeid
En viktig sak å samarbeide om i regionen er muligheten for døve og sterkt tunghørte til å kunne kommunisere med nødnr. 110, 112, 113 på SMS.
Sogn og Fjordane har jobbet med å få dette på plass. Underskriftskampanjen der Ingrid Strand samlet 1000 underskrifter på 2 dager, viser hvor aktuelt det er. Kontakt til nødnummeret via SMS gjelder ikke bare Sogn og Fjordane eller region Vest. Det er nødvendig å få til dette i hele landet. Jo mer vi jobber sammen om dette, jo sterkere påtrykk. Døveforbundet jobber også med dette, og fra HLF sentralt jobber interessepolitisk rådgiver Espen Lahnstein.
Alltid tilbakevendende: Rehabilitering av hørselshemmede i kommunene. Hjelpen til den hørselshemmede er ikke der når den trenges. Det er stor gjennomtrekk blant de kommunale hørselskontaktene. Det er vanskelig å treffe kontaktpersonen når den hørselshemma trenger akutt hjelp. Stillingsprosenten som kommunen har avsatt til arbeidet med hørsel, samsvarer ikke med behovet for oppfølging av hørselsarbeid. De kommunale hørselskontaktene har ikke mulighet til å følge opp det lovpålagte ansvaret kommunen har etter loven. Stillingsprosentene som ofte er liten, skal dekke kartlegging, rehabilitering, oppfølging og mye mer. Ser vi på den nye reformen skal også forebygging være et satsingsområde kommunene skal følge opp. Ofte har kommunene ikke god nok kompetanse på området hørsel til å gi denne hjelpa til innbyggerne. På grunn av kommuneøkonomi(?) er hørselskontakt-jobben knyttet opp mot stillinger i Pleie- og Omsorg-tjenesten.
HLF Sogn og Fjordane har tidligere og tatt det opp, nå gjør vi det igjen med FFO. HLF Sogn og Fjordane må få FFO til å se på saken igjen, dette gjelder nok ikke bare hørsel. FFO tok saken opp i møtet med brukerutvalget NAV Sogn og Fjordane 02.10.09. FFO har gjort en kartlegging som vedr. hjelpemiddelformidlinga i kommunene i 2007.
Den syner at det ikkje i nokon kommune har sett av tilstrekkelege ressurar som kan avhjelpe det behovet som funksjonshemma har for formidling og oppfølging av hjelpemiddel
Å jobbe interessepolitisk: Kommunale hørselskontakter er en regional sak, men også en sentral interessepolitisk HLF-sak. Mange kommuner har interkommunalt samarbeid, og en audiograf burde kunne ansettes for å dekke flere kommuner.
HLF Sogn og Fjordane har ikke gitt opp arbeidet for å få til ambulerende høreapparattilpassing i Sogn og Fjordane. Ventetiden ved Helse Førde, for å få tilpasset høreapparat uakseptabelt lang.
Universell utforming. Universell Utforming a/s ble åpnet av Magnhild M. Kleppa 23. september 2009. Det er et samarbeidsprosjekt mellom HLF og Norges Blindeforbund og Norges Handikapforbund. Det skal være et rådgivningsfirma ut mot arkitekter og de som produserer nye bygg og rehabiliterer gamle bygg. Statsråden sa at det var et firma som staten skulle bruke, og antydet at Norge skulle være fullt ut universelt utformet innen 2025.
Fylkeslag og lokallag kan henvise til firmaet via HLF som et rådgivende organ.
HLF Hordaland: Skrivetolkning av teaterstykker. HLF Hordaland har vært aktiv når det gjelder teatret i Bergen. Fylkesstyret i Hordaland ble involvert og har hatt en kontaktperson i prosjektet. Prosjektet har hatt støtte fra Helse- og Rehabiliteringsmidler på kr 250.000,-. Summen var nok til at teatret kunne starte et prototype-prosjekt. HLF Hordaland ble invitert sammen med Bergens Døvesenter, som også har hatt en representant i prosjektet. Prosjektet har gått over noen år. Sykdom har satt prosjektet litt på "vent", men nå går det framover igjen. Det er kjøpt inn det tekniske utstyret som skal til for å teste metoder på to forestillinger. Første forestillingen i januar 2010 er Jan Hervitz og Maskerade. Det kommer ikke til å åpnes for skrivetolkning på alle forestillinger. Det vil bli annonsert noen forestillinger som er tekstet for døve og tunghørte.
Teateret trenger tilskudd for å få dette til som en mer permanent ordning. Det er imidlertid viktig å få testet dette godt for å skaffe seg god kompetanse. Tanken er å teste ut metoden som skal gjøres tilgjengelig for alle, over hele landet.
Metodikken - det har vært drøftet ulike måter å gjøre teksting på. Det som her ble valgt er basert på erfaringer fra Sverige. Publikum skal ved ankomst få tildelt en leser, som en tar med inn i teatersalen. Skriften vil ikke komme på en skjerm slik som "Skriften på veggen". Teateret mener det vil ødelegge for mye av det kunstneriske inntrykket på scenen. De ønsker noe mer diskret, derfor er det valgt et rør med et vindu og et display med tekst. Dilemmaet er at en må holde røret og flytte blikket. Når en skal skille replikkene til Jan Hervitz og Maskerade har en valgt fargene rødt og grønt. Tekstskriverne skal ha innøvd teksten på forhånd før forestillingen. For den som skal ha en teateroppleving blir det å sitte og rulle teksten muligens en utfordring.
For oss i Sogn og Fjordane som fikk være med på ”Skriften på Veggen” prosjektet var dette hyggelig informasjon.
Fra Oddrunn Laila får vi et flott avisoppslag i Fjordabladet 5. september.
I Operahuset Nordfjordeid, i konsertsalen er utstyr for hørselshemma kommet på plass. En kan velge mellom høretelefon eller egen mottaker/teleslynge rundt halsen.
Nå begynner det å nærme seg den skrivetolkede forestillingen til MAMMA MIA!
Mamma Mia - blir skrivetolket i Oslo lørdag 31. oktober klokken 15.
Nærmere 200 personer fra fjern og nær har bestilt billetter utelukkende for å få med seg den skrivetolkede Mamma Mia-forestillingen.
HLF Handlingsprogram 2009-2012 har fokus på rehabilitering og forebygging. Forebygging innebærer at HLF samarbeider med politikere for å snu trenden med hørselsskader.
HLF-visjon for forebyggende arbeid: HLF skal jobbe for at myndighetene tar et større ansvar for forebygging av hørselskader.
I HLF Sogn og Fjordane jobber vi godt både i lokallaga og i fylkeslaget med forebygging, lokallaga er aktive i barnehager, Skriketrollet, HLF pedagogiske pakke.
HLF Sogn og Fjordane vil se på modellen fra Telemark, der de arbeider opp mot ungdomskolen sammen med en svenske dame, som selv har tinnitius. HLF Sogn og Fjordane har ønsket å få til arbeide ut mot ungdomskoler i fylket og søkt om penger til det. Nå tar vi kontakt med Telemark v/Einar Eliassen for å høre mer fra ham om prosjektet i Telemark. Når vi får alle brikkene på plass snakker vi sammen lokallag og fylkeslag. Det kan godt hende at dette prosjektet er egnet i regionen men det må vi også snakke om mellom lokallag og fylkeutslag.
Fylkeslaget har to eksemplarer av videoen ” 0 sus”, laget med støtte fra Helse og Rehab av Briskeby Kompetansesenter.
HLF har laget en grafisk profilhåndbok som blir distribuert ut sammen med handlingsprogrammet i uke 40, til alle lokallaga, fylkeslaga og lederne for utvalgene i HLF. Det skal lages en kortversjon av handlingsprogrammet som kan gis til for eksempel politikere.
Landsmøtet 2009 vedtok at alle organisasjonsledd betegnes med HLF foran på organisasjonens alle ledd.
Det vil komme brev fra HLF om dette, det ble litt misinformasjon da vi fikk beskjed om at navneforandringen skulle opp på årsmøtene i lokallag og fylkeslag.
Det er ikke tilfelle, det er et landsmøtevedtak som årsmøtene i lokallag og fylkeslag må følge opp.
HLF region Vest gikk inn for betegnelse i Regionen - HLF Rogaland, HLF Hordaland, HLF Sogn og Fjordane.
HLF Sogn og Fjordane har meldt navnforandringen til Brønnøysundsregisteret.
Arbeide i regionen framover.
Yrkesaktivt kurs i regionen. I Rogaland har de jobbet mot yrkesaktive og er vel det fylkeslaget i regionen som har kommet best i gang med møteplass og yrkesaktivt forum. Vi vet at det er mange hørselshemma yrkesaktive som sliter, HLF må jobbe mer for denne gruppa. HLF Vest kan tenke seg å satse på utfordringen, vi vil ha et prioritert "blikk" på yrkesaktive hørselshemma.
Datoen for kurset blir kunngjort når vi har datoen klar.
HLF U. I fylkene er det for få hørselshemmede ungdommer til å danne lag. Derfor er det viktig å støtte regionen HLF U. Fylkeslagene ser positivt på kontakt med ungdommen. Det er ikke noe eget regionslag i HLF U, men i Bergen er det et aktivt ungdomslag.
Klikk deg inn på www.hlfu.no og så til Bergen.
Velkommen til HLFU Bergen sin nettside!
På denne siden finner du litt informasjon om hvem vi er og hva vi gjør. Vi håper våre aktiviteter vil falle i smak hos deg, og at vi ser deg på vårt neste treff! Se vår aktivitetsplan
HLFU Bergen skal være et sosialt møtested for unge med hørselsutfordringer. På arrangementene kan du treffe andre likesinnede i samme situasjon som deg. Du må gjerne komme med forslag til aktiviteter.
HLFU Bergen har også en gruppe på facebook. Ta gjerne en titt! :-)
Ønsker du kontakt med HLFU Bergen eller å melde deg på aktivitetene, kan du kontakte leder:
Helene Olsen
tlf. 994 86 684
PASIENTREISER
Helseforetaka tar over pasientreisene fra og med 17. november i år.
Dette blir også et tema på open dag i FI-senteret, 15. oktober 2009
Hjelpetelefonen 05515: Her kan en ringe for å få hjelp til å fylle ut reiseregningsskjemaet.
Skjemaet skal være tilgjengelig på alle legekontor/fysioterapeuter, NAV-kontor etc., og på sjukehusa i Helse Førde.
Det etableres også informasjonsskranke ved alle sjukehusa, der en kan få hjelp.
Etter 1. januar 2010 blir det ikke lenger mulig å få hjelp med reiseregningsskjemaet på NAV-kontora.
Reiseregningsskjemaet fyllast ut, puttast i konvolutt og sendes til felles nasjonal adresse i Skien.
NAV i kommunane
Siste kontoretablering skjer 26. november. Da er også NAV Flora på plass. Inntil videre vil dette kontoret være plasert fysisk to steder, men det skal likevel være slik at brukerne bare skal vende seg et sted.
NAV-telefonen: Hjelpetelefonen fungerer slik at en ringer til det lokale NAV-kontoret slik som før, men at en i stedet kommer til ei fylkeseining som har ansvar for å følgje opp.
HJELPEMIDDELSENTRALEN
Regionalisering av hjelpemiddelsentralene.
Frode Hovland blir regionsjef for Sogn og Fjordane, Hordaland, Rogaland og Vest- og Aust-Agder.
Foremålet er mer samarbeid og økt kvalitet ved sentralene i alle fylka.
Hardbakke 10.10.09.
Mange hilsen fra
Synnøve
Tilbake