Hopp til innhold

Kronisk hull i trommehinnen og gjentatt renning av puss fra øret i barndommen, er forbundet med nedsatt hørsel, øresus og svimmelhet i voksen alder.

Lise AarhusDet viser en ny doktorgradsstudie ved Folkehelseinstituttet.

– Kronisk mellomørebetennelse er ikke så hyppig i rike land, og i Norge gjelder det cirka 0,5 prosent av befolkningen. I fattige land er problemet imidlertid større. Funnet belyser viktigheten av optimal forebygging, behandling og oppfølging ved denne typen ørebetennelse, sier forsker Lisa Aarhus (bildet).

Aarhus og hennes kollegaer ved Folkehelseinstituttet og Universitetet i Oslo har studert langtidseffekter etter øresykdom og hørselstap hos barn.

Resultatene tydet på at personer med kronisk mellomørebetennelse, eller permanent (sensorinevralt) hørselstap i barndommen, har et noe fremskyndet aldersrelatert hørselstap.

Forskerne mener dette funnet bør undersøkes nærmere i en studie med gjentatte hørselstester i voksen alder.

Les artikkelen på Folkehelseinstituttets nettside

Doktorgradsstudien stammer fra prosjektet "Hørsel i barndommen og senere i livet", finansiert av ExtraStiftelsen.

Fant du det du lette etter? Gi oss din tilbakemelding

Takk for at du hjelper oss å lage en bedre tjeneste.
Skriv din tilbakemelding i skjemaet nedenfor.

Dette feltet er påkrevd
Angi en korrekt e-postadresse

Takk for din tilbakemelding