Langtidsplanen må følge opp forpliktelsene i CRPD slik at kunnskapsmål om menneskerettighetene til personer med nedsatt funksjonsevne blir fastsatt. Menneskerettighetene forplikter Norge til å sikre funksjonshemmedes likeverd og likestilling, noe som forskning og høyere utdanning må følge opp.
CRPD, Artikkel 24 Utdanning, pålegger Norge å sikre mennesker med nedsatt funksjonsevne rett til utdanning. Dette skal skje uten diskriminering basert på like muligheter og ved et inkluderende utdanningssystem.
HLF mener at Norge må prioritere å gjøre alle læresteder universelt utformet. For å sikre at funksjonshemmede har lik tilgang til utdanning og forskning må dette prioriteres høyt. Dette er også viktig for å sikre en felles sosial identitet og tilhørighet jf. kapittel 7.2.