Hopp til innhold

Skjerpede krav til bakgrunnslyd/støy og teksting av dubbede barnefilmer er noen av innspillene fra HLF til Norsk Filminstitutt vedrørende ny forskrift om tilskudd til audiovisuell produksjon.

HLF mottar stadig henvendelser fra frustrerte medlemmer som sliter med å oppfatte dialog og handling i filmer, tv-serier og andre programmer som vises på tv eller andre publiseringsplattformer.

Bakgrunnslyd/støy i audiovisuelle verk er et stort problem for hørselshemmede og forringer seeropplevelsen.

HLF håper derfor at Norsk Filminstitutt vil vurdere å skjerpe kravene i forskrift til bruk av unødvendig bakgrunnslyd.

HLF er svært positive til forslaget til ny § 3-4 Synstolking og teksting i forskriften, der kravet til teksting gjøres plattformnøytralt. Dette er framtidsrettet med tanke på mediebildet som er i stadig endring, og det vil bidra til å gjøre norske audiovisuelle verk tilgjengelige for hørselshemmede i større grad.

HLF understreker også behovet for teksting av dubbede barnefilmer. For å gjøre filmene tilgjengelig for så mange som mulig, må dubbing og teksting kombineres.

Les HLFs innspill til ny forskrift om tilskudd til audiovisuell produksjon

Fant du det du lette etter? Gi oss din tilbakemelding

Takk for at du hjelper oss å lage en bedre tjeneste.
Skriv din tilbakemelding i skjemaet nedenfor.

Dette feltet er påkrevd
Angi en korrekt e-postadresse

Takk for din tilbakemelding