Hopp til innhold

Prosjektet etablerte samtalegrupper hvor erfarne hørselshemmede og fagpersoner spilte på lag. Evalueringen viste at deltakerne var fornøyde med gruppemetoden og følte at de ble hjulpet.

Befolkningen blir stadig eldre, og selv om eldres helse blir bedre er uansett hørselstap vanlig i eldre år. Dette vanskeliggjør å følge med i samtaler og delta sosialt i mange sammenhenger. Dette oppleves som tap og skaper ofte vanskelige følelser. Isolasjon og ensomhet og eventuelt dårlig psykisk helse kan bli konsekvensen.

For å motvirke dette testet prosjektet støtte til mestring med gruppesamtale som metode. Her spilte fagpersoner på lag med erfarne hørselshemmede, som fikk opplæring og veiledning ift. gruppemetodikken. Det ble etablert grupper i Hedmark, Akershus og Oslo. Evalueringen viste at deltakerne var fornøyde med gruppemetoden og følte at de ble hjulpet. Det ble således konkludert med at opplegget med fordel kan videreføres.

Hurtiglenke: www.hlf.no/mestringavhorselstaphoseldre

Fant du det du lette etter? Gi oss din tilbakemelding

Takk for at du hjelper oss å lage en bedre tjeneste.
Skriv din tilbakemelding i skjemaet nedenfor.

Dette feltet er påkrevd
Angi en korrekt e-postadresse

Takk for din tilbakemelding